floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Hordeum brevisubulatum
 
Ardıçlı / Pülümür / Tunceli - Haziran 2022 © Mustafa Gökmen
Hordeum brevisubulatumHordeum brevisubulatum
Gözlem bildir
Çayırarpası
Poaceae / Hordeum / Hordeum brevisubulatum
mapmapmapmapmapmap
Çayırarpası (Hordeum brevisubulatum) Buğdaygiller (Poaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Doğu Karadeniz, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Hordeum brevisubulatum (Trin.) Link şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Trin. kısaltması bilim insanı Carl Bernhard von Trinius (1778-1844) için kullanılmıştır. Link kısaltması bilim insanı Johann Heinrich Friedrich Link (1767-1851) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Hordeum brevisubulatumArdıçlı / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Mustafa Gökmen

IUCN Kırmızı Liste Kategorisi


IUCNIUCNrIUCNcat
DÜŞÜK RİSKLİ / LEAST CONCERN
Bu tür geniş yayılışlıdır ve nüfusu yüksektir. Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.
Nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin kırmızı listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından hazırlanmaktadır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan H. brevisubulatum taksonları: Hordeum brevisubulatum subsp. violaceum
Türkiye´de doğal yayılan Hordeum türleri: H.bogdanii, H.brevisubulatum, H.bulbosum, H.distichon, H.geniculatum, H.marinum, H.murinum, H.spontaneum, H.vulgare
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)