floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Holosteum umbellatum
 
Yahşihan / Kırıkkale - Şubat 2024 © Mustafa Gökmen
Holosteum umbellatumHolosteum umbellatumHolosteum umbellatumHolosteum umbellatumHolosteum umbellatumHolosteum umbellatumphotos
Gözlem bildir
Şeytanküpesi
Caryophyllaceae / Holosteum / Holosteum umbellatum
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Şeytanküpesi (Holosteum umbellatum) Karanfilgiller (Caryophyllaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Konya, Yukarı Fırat, Antalya, Orta Fırat alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Holosteum umbellatum L. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Holosteum umbellatumAyaş / Ankara
Nisan 2024 ©Serdar Ölez
Holosteum umbellatumÇayırhan / Nallıhan / Ankara
Mart 2024 ©Mustafa Gökmen
Holosteum umbellatumYahşihan / Kırıkkale
Şubat 2024 ©Mustafa Gökmen
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan H. umbellatum taksonları: Holosteum umbellatum var. glutinosum, Holosteum umbellatum var. umbellatum
Türkiye´de doğal yayılan Holosteum türleri: H.marginatum, H.tenerrimum, H.umbellatum
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)