floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Herniaria incana
 
Solaklar / Seben / Bolu - Mayıs 2023 © Serdar Ölez
Herniaria incanaHerniaria incanaHerniaria incanaHerniaria incana
Gözlem bildir
Kabayaran
Caryophyllaceae / Herniaria / Herniaria incana
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Kabayaran (Herniaria incana) Karanfilgiller (Caryophyllaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Güney Marmara, Batı ve Orta Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Orta Kızılırmak, Konya, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Herniaria incana Lam. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Lam. kısaltması bilim insanı Jean-Baptiste Pierre Antoine de Monet de Lamarck (1744-1829) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Herniaria incanaSolaklar / Seben / Bolu
Mayıs 2023 ©Serdar Ölez
Herniaria incanaKıbrıs / Mamak / Ankara
Aralık 2019 ©Serdar Aslan vd.
Herniaria incanaAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Herniaria incanaKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Herniaria türleri: H.amoena, H.argaea, H.glabra, H.hirsuta, H.incana, H.micrantha, H.olympica, H.pisidica, H.saxatilis
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)