floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Heracleum trachyloma
 
Pülümür / Tunceli - Haziran 2023 © Mustafa Gökmen
Heracleum trachylomaHeracleum trachylomaHeracleum trachylomaHeracleum trachylomaHeracleum trachylomaHeracleum trachylomaphotos
Gözlem bildir
Poğluk
Apiaceae / Heracleum / Heracleum trachyloma
mapmap
Poğluk (Heracleum trachyloma) Maydanozgiller (Apiaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de sadece Erzurum-Kars alt bölgesinde doğal yayılış göstermektedir. 2000-2100 m yükseltiler arasında; dere boylarında gözlemlenebilir.

Bilimsel olarak Heracleum trachyloma Fisch. & C.A.Mey. şeklinde tanımlanır. Kısaltmalar arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Fisch. kısaltması bilim insanı Friedrich Ernst Ludwig von (Fedor Bogdanovic) Fischer (1782-1854) için kullanılmıştır. C.A.Mey. kısaltması bilim insanı Carl Anton von Meyer (1795-1855) için kullanılmıştır; Meyer bir Alman (daha sonra Rus vatandaşı olmuştur) botanikçi ve kaşiftir.

Morfoloji


100-150 cm boylanabilen, az çok aromatik, çok yıllık bir türdür. Alt yapraklar üç parçalı veya tek tüysüdür; yaprakçıklar H. persicum´a benzer, ancak üst yüzeyde damarlar kısa havlıdır (tüysüz yerine), ve alt yüzey daha yoğun havlıdır. Meyveler H. persicum´a göre daha az uzamış, genellikle daha küçük (7-) 10-13 x (5-) 6-9 mm ve dikdörtgenimsi-eliptik formdadır; az pürüzlü ve sert kıllıdır.



listMaplistPiclist

Gözlemler


Heracleum trachylomaPülümür / Tunceli
Haziran 2023 ©Mustafa Gökmen
Heracleum trachylomaPülümür / Tunceli
Mayıs 2020 ©Metin Armağan

IUCN Kırmızı Liste Kategorisi


IUCNIUCNrIUCNcat
DÜŞÜK RİSKLİ / LEAST CONCERN
Bu tür geniş yayılışlıdır ve nüfusu yüksektir. Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.
Nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin kırmızı listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından hazırlanmaktadır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Heracleum türleri: H.antasiaticum, H.apiifolium, H.argaeum, H.chorodanum, H.crenatifolium, H.humile, H.paphlagonicum, H.pastinaca, H.pastinacifolium, H.persicum, H.peshmenianum, H.platytaenium, H.rawianum, H.sosnowskyi, H.sphondylium, H.trachyloma, H.transcaucasicum




Kaynaklar
  1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Kısım çevirisi: Ölez S., 2023)
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)