floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Gynandriris sisyrinchium
 
Tahtaköprü / Antakya / Hatay - Mart 2023 © Mustafa Gökmen
Gynandriris sisyrinchiumGynandriris sisyrinchiumGynandriris sisyrinchiumGynandriris sisyrinchiumGynandriris sisyrinchiumGynandriris sisyrinchiumphotos
Gözlem bildir
Keklikçiğdemi
Iridaceae / Gynandriris / Gynandriris sisyrinchium
mapmapmapmapmapmapmapmap
Keklikçiğdemi (Gynandriris sisyrinchium) Süsengiller (Iridaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Güney Marmara, Asıl Ege, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Gynandriris sisyrinchium (L.) Parl. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. Parl. kısaltması bilim insanı Filippo Parlatore (1816-1877) için kullanılmıştır; Parlatore İtalyan bir botanikçidir.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Gynandriris sisyrinchiumBayat Bademleri / Korkuteli / Antalya
Nisan 2023 ©Serdar Ölez
Gynandriris sisyrinchiumDatça / Muğla
Mart 2016 ©Serdar Ölez
Gynandriris sisyrinchiumTahtaköprü / Antakya / Hatay
Mart 2023 ©Mustafa Gökmen
Gynandriris sisyrinchiumİncekum / Marmaris / Muğla
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Gynandriris türleri: G.sisyrinchium
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)