floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Geranium ibericum
 
Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen
Geranium ibericumGeranium ibericumGeranium ibericumGeranium ibericumGeranium ibericumGeranium ibericumphotos
Gözlem bildir
Kafkas turnagagası
Geraniaceae / Geranium / Geranium ibericum
mapmapmapmap
Kırmızııtır (Geranium ibericum) Turnagagasıgiller (Geraniaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Batı, Orta ve Doğu Karadeniz alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Türkçe literatürde genellikle Kırmızııtır olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde kırmızı ıtır olarak bilinir. Bilimsel olarak Geranium ibericum Cav. şeklinde tanımlanır.

Geranium etimolojisi

Geranium Yunancada `turna, boynunu turna gibi uzatmış` anlamına gelen geranos kelimesinden türetilmiştir.

ibericum etimolojisi

Ibericum türün ilk örneğinin İber Yarımadasında gözlendiğini ifade eder. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Cav. kısaltması bilim insanı Antonio José(Joseph) Cavanilles (1745-1804) için kullanılmıştır.

Morfoloji


15-40 cm boylanabilen, yumuşak tüylü, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler salgısız ve yoğun cılız tüylü ve bazen kısaca havlı; yatay rizomludur. Alt yapraklar 3/4-4/5ine kadar sığ elsi, 4-9 cm çapta, damarlar G.platypetalum´a göre daha az belirgin; loblar kamamsı-eşkenar dörtgen biçimli, derin 3 parçalı, genişçe keskin çentikli veya derin küt dişlidir. Çiçek sapı uzun cılız tüylü ve kısa havlı veya uzun cılız tüylü ve salgılı tüylü-havlı; brakte en çok 3-7 mm; çanak yapraklar 9-11 mm, uzun cılız tüylü ve kısaca kısa havlı, bazen altta ayrıca salgılı tüylü-havlı; kılçık 1.5-2.5 mm; taç yapraklar ters yüreksi uçlu, 16-24 mm, menekşe-mavi rektedir. Mericarp tohum kısa havlı ve cılız tüylü dür.

listMaplistPiclist

Gözlemler


Geranium ibericumŞavşat / Artvin
Temmuz 2019 ©Mustafa Gökmen
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan G. ibericum taksonları: Geranium ibericum subsp. jubatum
Türkiye´de doğal yayılan Geranium türleri: G.asphodeloides, G.bohemicum, G.collinum, G.columbinum, G.dissectum, G.divaricatum, G.finitimum, G.glaberrimum, G.gracile, G.gymnocaulon, G.ibericum, G.kalenderianum, G.kurdicum, G.lanuginosum, G.lasiopus, G.lazicum, G.libani, G.libanoticum, G.lucidum, G.macrorrhizum, G.macrostylum, G.molle, G.palmatipartitum, G.palustre, G.platypetalum, G.ponticum, G.psilostemon, G.purpureum, G.pusillum, G.pyrenaicum, G.robertianum, G.rotundifolium, G.sanguineum, G.sibiricum, G.sintenisii, G.subacutum, G.subcaulescens, G.sylvaticum, G.tuberosum
Kaynaklar
  1. Davis, 1967, Flora of Turkey and the East Aegean Islands Vol:2 Page:473
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)