floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Frankenia salsuginea
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Hoşpembe
Frankeniaceae / Frankenia / Frankenia salsuginea
mapmap
Hoşpembe (Frankenia salsuginea) Tülpembegiller (Frankeniaceae) ailesinden endemik bir türdür. Türkiye'de sadece Konya alt bölgesinde yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Frankenia salsuginea Adıgüzel & Aytaç şeklinde tanımlanır. Kısaltmalar arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Adıgüzel kısaltması bilim insanı Nezaket Adıgüzel (1999) için kullanılmıştır. Aytaç kısaltması bilim insanı Zeki Aytaç (1991) için kullanılmıştır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Frankenia türleri: F.hirsuta, F.pulverulenta, F.salsuginea
Gözlem bildirilen diğer Frankenia türleri: F.laevis
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)