floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Filipendula vulgaris
 
Çankırı - Haziran 2017 © Serdar Ölez
Filipendula vulgarisFilipendula vulgarisFilipendula vulgarisFilipendula vulgarisFilipendula vulgarisFilipendula vulgarisphotos
Gözlem bildir
Çayırmelikesi
Rosaceae / Filipendula / Filipendula vulgaris
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Çayırmelikesi (Filipendula vulgaris) Gülgiller (Rosaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Güney Marmara, Batı ve Doğu Karadeniz, İç Batı Anadolu, Yukarı Kızılırmak, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. Deniz seviyesi ile 1950 m yüksekliklerde; kuru otlaklarda gelişim gösterirler.

Türkçe literatürde genellikle çayırmelikesi olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde erkek sakalı veya kandil çiçeği olarak bilinir. Bilimsel olarak Filipendula vulgaris Moench şeklinde tanımlanır.

vulgaris etimolojisi

Vulgaris {Latince}: genel, alelade, sıradan. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Moench kısaltması bilim insanı Conrad Moench (1744-1805) için kullanılmıştır.

Morfoloji


40-80 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövde basit, dik, tüysüzdür; kök yumurta biçimli yumruludur. Dip yapraklar çift tüsyü birleşik formdadır; yaprakçıklar 8-25 çift, 0.5-2 cm boyutlrda, tüysüz, kenarları kirpikli, sığ tüysü bölmeli ve belli belirsiz dişlidir. Çiçeklenme Mayıs-Temmuz ayları arasında gerçekleşir; çiçek kurulu 4-10 cm çaptadır ve genişliği uzunluğundan fazladır; çanak yapraklar 1-15 mm uzunluktadır ve çiçeklenme ardından geriye bükülür; taç yapraklar 6 nadiren 5 adettir, 4-9 mm uzunluktadır, alt kısımları eflatunumsu renkli ve kabzalıdır. Sert kabuklu meyveler 3-4 mm, dik ve havlıdır.listMaplistPiclist

Gözlemler


Filipendula vulgarisKocatepe / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Serdar Ölez
Filipendula vulgarisÇankırı
Haziran 2017 ©Serdar Ölez
Filipendula vulgarisKıbrıs / Mamak / Ankara
Aralık 2019 ©Serdar Aslan vd.
Filipendula vulgarisAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Filipendula vulgarisAmasra / Bartın
Aralık 2018 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Filipendula vulgarisKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Filipendula vulgarisKavaklı / Yenice / Karabük
Aralık 2019 ©Ahmet Aytekin ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Filipendula türleri: F.ulmaria, F.vulgaris
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)