floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Fibigia suffruticosa
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Morsikkeotu
Brassicaceae / Fibigia / Fibigia suffruticosa
mapmapmapmap
Morsikkeotu (Fibigia suffruticosa) Turpgiller (Brassicaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Yukarı Fırat, Yukarı Murat-Van, Hakkari alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Fibigia suffruticosa (Vent.) Sweet. şeklinde tanımlanır.

Fibigia etimolojisi

Fibigia cinsi Alman doğa bilimci Johann Fibig (1758-1792)´e ithafen adlandırılmıştır.

suffruticosa etimolojisi

Suffruticosa Latincede `neredeyse` anlamında kullanılan sub- öneki ile `çalımsı` anlamına gelen fruticosus kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; sıklıkla gövdenin alt kısmının odunsu, üst kısmının otsu olmasına işaret eder.  Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Vent. kısaltması bilim insanı Étienne Pierre Ventenat (1757-1808) için kullanılmıştır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Fibigia türleri: F.clypeata, F.macrocarpa, F.suffruticosa, F.yildirimlii
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)