floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Festuca beckeri
 
Çayyolu / Ankara - Temmuz 2014 © Serdar Ölez
Festuca beckeri
Gözlem bildir
Yumak
Poaceae / Festuca / Festuca beckeri
mapmap
Sahilyumağı (Festuca beckeri) Buğdaygiller (Poaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de sadece Çatalca-Kocaeli alt bölgesinde doğal yayılış göstermektedir.

Türkçe literatürde genellikle Sahilyumağı olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde mavi koyun yumağı olarak bilinir. Bilimsel olarak Festuca beckeri (Hack.) Trautv. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Hack. kısaltması bilim insanı Eduard Hackel (1850-1926) için kullanılmıştır. Trautv. kısaltması bilim insanı Ernst Rudolf von Trautvetter (1809-1889) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Festuca beckeriÇayyolu / Ankara
Temmuz 2014 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Festuca türleri: F.adanensis, F.airoides, F.amethystina, F.anatolica, F.artvinensis, F.arundinacea, F.beckeri, F.brunnescens, F.bushiana, F.callieri, F.cappadocica, F.cataonica, F.chalcophaea, F.cratericola, F.cyllenica, F.decolorata, F.djimilensis, F.drymeja, F.elwendiana, F.gigantea, F.glaucispicula, F.heterophylla, F.ilgazensis, F.jeanpertii, F.karsiana, F.lazistanica, F.longipanicula, F.oreophila, F.paphlagonica, F.pinifolia, F.polita, F.pontica, F.pratensis, F.punctoria, F.rubra, F.sclerophylla, F.sipylea, F.sommieri, F.ustulata, F.valesiaca, F.woronowii, F.xenophontis, F.ziganensis
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)