floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Ferulago longistylis
 
Ovacık / Tunceli - Temmuz 2015 © Mustafa Bektaş
Ferulago longistylisFerulago longistylisFerulago longistylisFerulago longistylis
Gözlem bildir
Dişikişniş
Apiaceae / Ferulago / Ferulago longistylis
mapmapmap
Dişikişniş (Ferulago longistylis) Maydanozgiller (Apiaceae) ailesinden endemik bir türdür. Türkiye'de Yukarı Fırat, Yukarı Murat-Van alt bölgelerinde yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Ferulago longistylis Boiss. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Boiss. kısaltması bilim insanı Pierre Edmond Boissier (1810-1885) için kullanılmıştır; Boissier İsviçreli botanikçi, kâşif ve matematikçidir; Türkiye´den ve birçok başka ülkeden ve bölgeden bitki örnekleri toplamıştır; çok sayıda bitki cinsini ilk defa Boissier tanımlamıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Ferulago longistylisOvacık / Tunceli
Temmuz 2015 ©Mustafa Bektaş
Ferulago longistylisPülümür, Pülümür vadisi, Pülümür’e 10. km kala, 1300-1500 m / Tunceli
Haziran 2022 ©Mehmet Yavuz PAKSOY
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Ferulago türleri: F.amani, F.angulata, F.antiochia, F.asparagifolia, F.aucheri, F.autumnalis, F.bernardii, F.blancheana, F.bracteata, F.cassia, F.confusa, F.galbanifera, F.glareosa, F.humilis, F.idaea, F.isaurica, F.latiloba, F.longistylis, F.macrocarpa, F.macrosciadia, F.mughlae, F.pachyloba, F.pauciradiata, F.platycarpa, F.sandrasica, F.setifolia, F.silaifolia, F.stellata, F.sylvatica, F.syriaca, F.thirkeana, F.trachycarpa, F.trojana
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)