floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Fallopia aubertii
 
Danişment / Nallıhan / Ankara - Eylül 2022 © Serdar Ölez
Fallopia aubertiiFallopia aubertiiFallopia aubertiiFallopia aubertiiFallopia aubertiiFallopia aubertiiphotos
Gözlem bildir
Ekşisarmaşık
Polygonaceae / Fallopia / Fallopia aubertii
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Ekşisarmaşık (Fallopia aubertii) Madımakgiller (Polygonaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Konya, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Fallopia aubertii (L.Henry) Holub şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L.Henry kısaltması bilim insanı Louis Henry (1854-1913) için kullanılmıştır. Holub kısaltması bilim insanı Josef Holub (1930-1999) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Fallopia aubertiiBotanik Parkı / Çankaya / Ankara
Ekim 2023 ©Serdar Ölez
Fallopia aubertiiDanişment / Nallıhan / Ankara
Eylül 2022 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Fallopia türleri: F.aubertii
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)