floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Descurainia sophia
 
Beypazarı / Ankara - Nisan 2023 © Mustafa Gökmen
Descurainia sophiaDescurainia sophiaDescurainia sophiaDescurainia sophiaDescurainia sophiaDescurainia sophiaphotos
Gözlem bildir
Sadırotu
Brassicaceae / Descurainia / Descurainia sophia
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Sadırotu (Descurainia sophia) Turpgiller (Brassicaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Konya, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Descurainia sophia (L.) Webb ex Prantl şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. ex kısaltması, bu kısaltmayı takip eden ismin bu türü kabul görür şekilde yayınladığı ancak bunu `ex´ kısaltmasından önce gelen yayıncının kabul görmeyen açıklamalarına dayandırdığını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. Webb kısaltması bilim insanı Philip Barker Webb (1793-1854) için kullanılmıştır. Prantl kısaltması bilim insanı Karl Anton Eugen Prantl (1849-1893) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Descurainia sophiaSivrihisar / Eskişehir
Mayıs 2023 ©Serdar Ölez
Descurainia sophiaYukarı Ulucak / Beypazarı / Ankara
Mart 2024 ©Serdar Ölez
Descurainia sophiaÇalatlı / Yozgat
Haziran 2023 ©Serdar Ölez
Descurainia sophiaBeypazarı / Ankara
Nisan 2023 ©Mustafa Gökmen
Descurainia sophiaGürün / Sivas
Ekim 2018 ©Selvinaz Gülçin Bozkurt vd.
Descurainia sophiaKıbrıs / Mamak / Ankara
Aralık 2019 ©Serdar Aslan vd.
Descurainia sophiaPülümür / Tunceli
1980 ©Şinasi Yıldırımlı
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan D. sophia taksonları: Descurainia sophia subsp. bartschii, Descurainia sophia subsp. sophia
Türkiye´de doğal yayılan Descurainia türleri: D.kochii, D.sophia
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)