floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Daucus guttatus
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Beneklihavuç
Apiaceae / Daucus / Daucus guttatus
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Beneklihavuç (Daucus guttatus) Maydanozgiller (Apiaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Güney Marmara, Batı Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Antalya, Adana, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. Deniz seviyesinden 800 m’ye kadar olan yüksekliklerdeki sahiller, yamaçları ve tarlaları yetişme ortamı olarak tercih eder.

Bilimsel olarak Daucus guttatus Sibth. & Sm. şeklinde tanımlanır. Kısaltmalar arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Sibth. kısaltması bilim insanı John Sibthorp (1758-1796) için kullanılmıştır. Sm. kısaltması bilim insanı James Edward Smith (1759-1828) için kullanılmıştır; Smith Londra Linne Derneği kurucusu İngiliz botanikçidir.

Morfoloji


40 cm’ye kadar boylanabilen dallanmış, dik veya dik‐eğik tırmanışlı tek yıllık otsu bitkiler. Yapraklar 2‐pinnat parçalı; uç segmentleri dar kamamsı. Brakteler parçalı. Petaller beyaz renkli. Meyve 2‐4 mm boyunda dikenli.listMaplistPiclist

Gözlemler


Daucus guttatusAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Daucus türleri: D.aureus, D.blanchei, D.broteri, D.carota, D.guttatus, D.involucratus, D.littoralis
Kaynaklar
  1. R. S. Göktürk, “Phaselis Antik Kenti Florası I”. Phaselis I (2015) 81-131.
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)