floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Datisca cannabina
 
Turnadere / Pülümür / Tunceli - Haziran 2022 © Serdar Ölez
Datisca cannabinaDatisca cannabinaDatisca cannabinaDatisca cannabinaDatisca cannabina
Gözlem bildir
Renkotu
Datiscaceae / Datisca / Datisca cannabina
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Renkotu (Datisca cannabina) Renkotugiller (Datiscaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, Yukarı Fırat, Hakkari, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Datisca cannabina L. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Datisca cannabinaTurnadere / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Serdar Ölez
Datisca cannabinaAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Datisca cannabinaUlus / Bartın
Aralık 2018 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Datisca cannabinaKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Datisca türleri: D.cannabina
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)