floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Cyperus fuscus
 
Kumluca / Antalya - Eylül 2023 © Serdar Ölez
Cyperus fuscusCyperus fuscusCyperus fuscusCyperus fuscus
Gözlem bildir
Maydanozbağı
Cyperaceae / Cyperus / Cyperus fuscus
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Maydanozbağı (Cyperus fuscus) Hasırotugiller (Cyperaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Ergene, Batı Karadeniz, Asıl Ege, Orta Kızılırmak, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Cyperus fuscus L. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Cyperus fuscusKumluca / Antalya
Eylül 2023 ©Serdar Ölez
Cyperus fuscusAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Cyperus fuscusKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Cyperus fuscusPülümür, Ağaşenlik köyü, 1600-1800 m / Tunceli
Haziran 2022 ©Mehmet Yavuz PAKSOY

IUCN Kırmızı Liste Kategorisi


IUCNIUCNrIUCNcat
DÜŞÜK RİSKLİ / LEAST CONCERN
Bu tür geniş yayılışlıdır ve nüfusu yüksektir. Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.
Nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin kırmızı listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından hazırlanmaktadır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Cyperus türleri: C.capitatus, C.congestus, C.difformis, C.esculentus, C.fuscus, C.glaber, C.glomeratus, C.hamulosus, C.laevigatus, C.longus, C.michelianus, C.noeanus, C.pannonicus, C.rotundus, C.serotinus
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)