floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Cymbalaria longipes
 
İnebolu / Kastamonu - Kasım 2023 © Serdar Ölez
Cymbalaria longipesCymbalaria longipesCymbalaria longipesCymbalaria longipes
Gözlem bildir
Nakkaşotu
Plantaginaceae / Cymbalaria / Cymbalaria longipes
mapmapmap
Nakkaşotu (Cymbalaria longipes) Sinirotugiller (Plantaginaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Doğu Karadeniz, Antalya alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Cymbalaria longipes (Boiss. & Heldr.) A.Chev. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Kısaltmalar arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir. Boiss. kısaltması bilim insanı Pierre Edmond Boissier (1810-1885) için kullanılmıştır; Boissier İsviçreli botanikçi, kâşif ve matematikçidir; Türkiye´den ve birçok başka ülkeden ve bölgeden bitki örnekleri toplamıştır; çok sayıda bitki cinsini ilk defa Boissier tanımlamıştır. Heldr. kısaltması bilim insanı Theodor von Heldreich (1822-1902) için kullanılmıştır; Heldreich bir Alman botanikçidir. A.Chev. kısaltması bilim insanı Auguste Jean Baptiste Chevalier (1873-1956) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Cymbalaria longipesİnebolu / Kastamonu
Kasım 2023 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Cymbalaria türleri: C.longipes, C.microcalyx, C.muralis
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)