floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Cydonia oblonga
 
Çankaya Parkı / Ankara - Mayıs 2013 © Ahmet Demirtaş
Cydonia oblongaCydonia oblongaCydonia oblonga
Gözlem bildir
Ayva Ağacı
Rosaceae / Cydonia / Cydonia oblonga
mapmapmapmapmapmapmapmap
Ayva (Cydonia oblonga) Gülgiller (Rosaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Güney Marmara, Batı ve Orta Karadeniz, Yukarı Fırat, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Cydonia oblonga Mill. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Mill. kısaltması bilim insanı Philip Miller (1691-1771) için kullanılmıştır; Miller İskoç kökenli İngiliz botanikçidir; hayatı boyunca Chelsea Physic Garden´da bahçevan olarak çalışmıştır; 1731 yılında The Gardener´s Dictionary adlı eserini yayınlamıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Cydonia oblongaAyrancı / Çankaya / Ankara
Nisan 2022 ©Serdar Ölez
Cydonia oblongaAdalıkuzu / Güdül / Ankara
Kasım 2021 ©Serdar Ölez
Cydonia oblongaÇankaya Parkı / Ankara
Mayıs 2013 ©Ahmet Demirtaş
Cydonia oblongaKıbrıs / Mamak / Ankara
Aralık 2019 ©Serdar Aslan vd.

IUCN Kırmızı Liste Kategorisi


IUCNIUCNrIUCNcat
DÜŞÜK RİSKLİ / LEAST CONCERN
Bu tür geniş yayılışlıdır ve nüfusu yüksektir. Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.
Nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin kırmızı listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından hazırlanmaktadır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Cydonia türleri: C.oblonga
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)