floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Cupressus sempervirens
 
Söke / Aydın - Mart 2013 © Ahmet Demirtaş
Cupressus sempervirensCupressus sempervirensCupressus sempervirensCupressus sempervirensCupressus sempervirensCupressus sempervirensphotos
Gözlem bildir
Akdeniz Dallı Servi
Cupressaceae / Cupressus / Cupressus sempervirens
mapmapmapmapmapmap
Servi (Cupressus sempervirens) Servigiller (Cupressaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Güney Marmara, Asıl Ege, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. 900-1200 m yükseklikler arasında; kayalık, taşlı, çakıllı, kurak yamaçlarda doğal gelişim gösterirler.

Bilimsel olarak Cupressus sempervirens L. şeklinde tanımlanır.

sempervirens etimolojisi

Sempervirens Latincede `her zaman` anlamına gelen semper kelimesi ile `çiçeklenen, yeşeren` anlamına gelen virēns kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; genellikle herdem yeşil anlamındadır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.

Morfoloji


20-30 m boylanabilen, 1.2 m gövde çapı oluşturabilen, herdem yeşil bir türdür. Gövde genelde dolgun değil, koniktir, yukarı doğru hızla incelmektedir. Gövde kabuğu sarı-kahverengi, boyuna ince şeritler halinde çatlaklıdır. Dallar gövdeye dik gelecek şekilde yanlara doğru yaygındır. Sürgünler ilk yılda yeşil renkte, ikinci yılda kahverengi-kırmızıdır. Yapraklar koyu yeşil renkte, pulsu yapıda, sürgünlere karşılıklı olarak, birbirlerini sıkı bir şekilde örtecek şekilde dizili, ortalarında uzun bir çukurluk ve yağ bezeleri yer alır. Çiçekler kış sonunda bir önceki yılda oluşan sürgünler üzerinde; erkek çiçekler sarı renkte; dişi çiçekler küçük-yuvarlak ve dikenli 0.4 cm boyundadırlar. Kozalak kısa sürgün uçlarında, sarkık, küre veya yumurta biçiminde, 2.5-3 cm çapında, 8-14 pullu, parlak kahverengi renktedir. Her pulun alt yüzünde 8-20 adet, 4 mm uzunluğunda kanatlı tohum bulunmaktadır.

listMaplistPiclist

Gözlemler


Cupressus sempervirensCaferağa / Kadıköy / İstanbul
Ocak 2024 ©Serdar Ölez
Cupressus sempervirensMerkez / Karaburun / İzmir
Ekim 2021 ©Serdar Ölez
Cupressus sempervirensYağcılar / Urla / izmir
Haziran 2021 ©Serdar Ölez
Cupressus sempervirensMerkez / Karaburun / İzmir
Haziran 2021 ©Serdar Ölez
Cupressus sempervirensİnciraltı / Balçova / izmir
Nisan 2021 ©Serdar Ölez
Cupressus sempervirensKonak / İzmir
Nisan 2021 ©Serdar Ölez
Cupressus sempervirensAtatürk / Foça / İzmir
Nisan 2021 ©Serdar Ölez
Cupressus sempervirensSöke / Aydın
Mart 2013 ©Ahmet Demirtaş
Cupressus sempervirensUrla  / İzmir
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Cupressus sempervirensAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.

IUCN Kırmızı Liste Kategorisi


IUCNIUCNrIUCNcat
DÜŞÜK RİSKLİ / LEAST CONCERN
Bu tür geniş yayılışlıdır ve nüfusu yüksektir. Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.
Nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin kırmızı listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından hazırlanmaktadır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Cupressus türleri: C.sempervirens
Gözlem bildirilen diğer Cupressus türleri: C.arizonica
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)