floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Crupina vulgaris
 
Şampaşakaraderbendi / Pülümür / Tunceli - Haziran 2022 © Mustafa Gökmen
Crupina vulgarisCrupina vulgarisCrupina vulgarisCrupina vulgarisCrupina vulgaris
Gözlem bildir
Kırgelindöndüreni
Asteraceae / Crupina / Crupina vulgaris
mapmapmapmapmapmapmapmap
Kırgelindöndüreni (Crupina vulgaris) Papatyagiller (Asteraceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı ve Doğu Karadeniz, Yukarı Sakarya, Yukarı Murat-Van alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Crupina vulgaris Pers. ex Cass. şeklinde tanımlanır.

vulgaris etimolojisi

Vulgaris {Latince}: genel, alelade, sıradan. ex kısaltması, bu kısaltmayı takip eden ismin bu türü kabul görür şekilde yayınladığı ancak bunu `ex´ kısaltmasından önce gelen yayıncının kabul görmeyen açıklamalarına dayandırdığını belirtir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Pers. kısaltması bilim insanı Christiaan Hendrik Persoon (1761-1836) için kullanılmıştır. Cass. kısaltması bilim insanı Alexandre Henri Gabriel de Cassini (1781-1832) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Crupina vulgarisDereboyu / Pülümür / Tunceli
Haziran 2023 ©Serdar Ölez
Crupina vulgarisŞampaşakaraderbendi / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Mustafa Gökmen
Crupina vulgarisAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Crupina vulgarisKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Crupina türleri: C.crupinastrum, C.intermedia, C.vulgaris
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)