floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Crepis sancta
 
Şampaşakaraderbendi / Pülümür / Tunceli - Haziran 2023 © Mustafa Gökmen
Crepis sanctaCrepis sanctaCrepis sanctaCrepis sanctaCrepis sanctaCrepis sanctaphotos
Gözlem bildir
Yabankıskısı
Asteraceae / Crepis / Crepis sancta
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Yabankıskısı (Crepis sancta) Papatyagiller (Asteraceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Konya, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Crepis sancta (L.) Bornm. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. Bornm. kısaltması bilim insanı Joseph Friedrich Nicolaus Bornmüller (1862-1948) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Crepis sanctaHacıkadın / Keçiören / Ankara
Nisan 2024 ©Serdar Ölez
Crepis sanctaŞampaşakaraderbendi / Pülümür / Tunceli
Haziran 2023 ©Mustafa Gökmen
Crepis sanctaKüçük Menderes Deltası / Selçuk  / İzmir
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Crepis sanctaGürün / Sivas
Ekim 2018 ©Selvinaz Gülçin Bozkurt vd.
Crepis sanctaKıbrıs / Mamak / Ankara
Aralık 2019 ©Serdar Aslan vd.
Crepis sanctaAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Crepis sanctaUlus / Bartın
Aralık 2018 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Crepis sanctaKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan C. sancta taksonları: Crepis sancta subsp. obovata
Türkiye´de doğal yayılan Crepis türleri: C.alpestris, C.alpina, C.amanica, C.armena, C.aspera, C.aurea, C.bithynica, C.bupleurifolia, C.capillaris, C.commutata, C.conyzifolia, C.dioritica, C.dioscoridis, C.foetida, C.fraasii, C.frigida, C.gemicii, C.hakkarica, C.kotschyana, C.libanotica, C.macropus, C.micrantha, C.multiflora, C.nicaeensis, C.palaestina, C.paludosa, C.pannonica, C.pulchra, C.purpurea, C.pusilla, C.reuteriana, C.rubra, C.sahendi, C.sancta, C.senecioides, C.setosa, C.smyrnaea, C.stojanovii, C.syriaca, C.vesicaria, C.willdenowii, C.zacintha
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)