floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Consolida orientalis
 
Odunpazarı / Eskişehir - Mayıs 2021 © Serdar Ölez
Consolida orientalisConsolida orientalis
Gözlem bildir
Morçiçek
Ranunculaceae / Consolida / Consolida orientalis
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Morçiçek (Consolida orientalis) Düğünçiçeğigiller (Ranunculaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Konya, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Consolida orientalis (J.Gay) Schrödinger şeklinde tanımlanır.

Consolida etimolojisi

Consolida cins adı Ortaçağ Latincesinde çeşitli otlar için kulanılan cōnsolida kelimesinden türetilmiştir.

orientalis etimolojisi

Orientalis Latincede orientale kelimesinden gelir ve doğuyu hatırlatan veya doğudan gelen anlamına gelir; Asya veya Avustralya kaynaklı tür dağılımına dikkat çeker. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. J.Gay kısaltması bilim insanı Jaques Étienne Gay (1786-1864) için kullanılmıştır; Gay İsviçreli-Fransız bitki bilimci, koleksiyoner ve taksonomisttir. Schrödinger kısaltması bilim insanı Rudolf Schrödinger (1857-1919) için kullanılmıştır; Schrödinger Avusturyalı bitki bilimcidir.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Consolida orientalisOdunpazarı / Eskişehir
Mayıs 2021 ©Serdar Ölez
Consolida orientalisGürün / Sivas
Ekim 2018 ©Selvinaz Gülçin Bozkurt vd.
Consolida orientalisKıbrıs / Mamak / Ankara
Aralık 2019 ©Serdar Aslan vd.
Consolida orientalisAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Consolida orientalisUlus / Bartın
Aralık 2018 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Consolida orientalisKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Consolida türleri: C.aconiti, C.ajacis, C.anthoroidea, C.armeniaca, C.axilliflora, C.coelesyriaca, C.cornuta, C.cruciata, C.divaricata, C.glandulosa, C.hellespontica, C.hohenackeri, C.lineolata, C.oliveriana, C.olopetala, C.orientalis, C.persica, C.phrygia, C.raveyi, C.regalis, C.saccata, C.samia, C.scleroclada, C.staminosa, C.stapfiana, C.stenocarpa, C.sulphurea, C.thirkeana
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)