floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Cleome stevensiana
 
Botanik Parkı / Rize - Aralık 2017 © Serdar Ölez
Cleome stevensianaCleome stevensianaCleome stevensianaCleome stevensiana
Gözlem bildir
Bayırsaçakgülü
Cleomaceae / Cleome / Cleome stevensiana
mapmapmapmapmapmapmapmap
Bayırsaçakgülü (Cleome stevensiana) Saçakgülügiller (Cleomaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Cleome stevensiana Schult. & Schult.f. şeklinde tanımlanır. Kısaltmalar arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Schult. kısaltması bilim insanı Josef August Schultes (1773-1831) için kullanılmıştır; Schultes Avusturyalı bir bitki bilimcidir. Schult.f. kısaltması bilim insanı Julius Hermann Schultes (1804-1840) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Cleome stevensianaBotanik Parkı / Rize
Aralık 2017 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Cleome türleri: C.iberica, C.ornithopodioides, C.stevensiana
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)