floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Cichorium intybus
 
Gelincik /  Sinop - Kasım 2023 © Serdar Ölez
Cichorium intybusCichorium intybusCichorium intybusCichorium intybus
Gözlem bildir
Hindiba
Asteraceae / Cichorium / Cichorium intybus
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Hindiba (Cichorium intybus) Papatyagiller (Asteraceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Konya, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. Yetişme ortamı olarak deniz seviyesinden başlayarak 3050 m’ye kadar olan kültür tarlaları ve nemli alanları tercih eder.

Bilimsel olarak Cichorium intybus L. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.

Morfoloji


Çok yıllık tüylü veya çıplak bitkiler. Gövde 100 cm boyunda. Alt yapraklar saplı, ters mızraksı. Gövde yaprakları alt yapraklara benzer fakat sapsız. Çiçekler gök mavi renkli. Aken meyve ters yumurtamsı, çıplak.listMaplistPiclist

Gözlemler


Cichorium intybusGelincik /  Sinop
Kasım 2023 ©Serdar Ölez
Cichorium intybusBedavut / Ayvalık  / Balıkesir
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Cichorium intybusGürün / Sivas
Ekim 2018 ©Selvinaz Gülçin Bozkurt vd.
Cichorium intybusKıbrıs / Mamak / Ankara
Aralık 2019 ©Serdar Aslan vd.
Cichorium intybusAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Cichorium intybusUlus / Bartın
Aralık 2018 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Cichorium intybusKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Cichorium türleri: C.endivia, C.glandulosum, C.intybus, C.pumilum, C.spinosum
Kaynaklar
  1. R. S. Göktürk, “Phaselis Antik Kenti Florası I”. Phaselis I (2015) 81-131.
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)