floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Chorispora purpurascens
 
Sivrihisar / Eskişehir - Mayıs 2023 © Serdar Ölez
Chorispora purpurascensChorispora purpurascensChorispora purpurascensChorispora purpurascens
Gözlem bildir
Alakülünk
Brassicaceae / Chorispora / Chorispora purpurascens
map
Alakülünk (Chorispora purpurascens) Turpgiller (Brassicaceae) ailesinden bir türdür.

Bilimsel olarak Chorispora purpurascens (Banks & Sol.) Eig şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Kısaltmalar arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir. Banks kısaltması bilim insanı Joseph Banks (1743-1820) için kullanılmıştır. Sol. kısaltması bilim insanı Daniel Carl Solander (1733-1782) için kullanılmıştır. Eig kısaltması bilim insanı Alexander Eig (1894-1938) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Chorispora purpurascensSivrihisar / Eskişehir
Mayıs 2023 ©Serdar Ölez
Chorispora purpurascensAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Benzer taxonlar
Chorispora purpurascens eşisimleri/sinonimleri: Chorispermum syriacum, Chorispora syriaca, Malcolmia auranitica, Malcolmia zachlensis
Türkiye´de doğal yayılan Chorispora türleri: C.purpurascens, C.tenella
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)