floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Centranthus ruber
 
Menderes / Eğirdir / Isparta - Nisan 2023 © Serdar Ölez
Centranthus ruberCentranthus ruberCentranthus ruberCentranthus ruberCentranthus ruberCentranthus ruberphotos
Gözlem bildir
Yamaçmahmuzu
Caprifoliaceae / Centranthus / Centranthus ruber
mapmapmapmap
Yamaçmahmuzu (Centranthus ruber) Hanımeligiller (Caprifoliaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Centranthus ruber (L.) DC. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. DC. kısaltması bilim insanı Augustin Pyramus de Candolle (1778-1841) için kullanılmıştır; Candolle İsviçreli bir botanikçidir


listMaplistPiclist

Gözlemler


Centranthus ruberMenderes / Eğirdir / Isparta
Nisan 2023 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Centranthus türleri: C.calcitrapae, C.longiflorus, C.ruber
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)