floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Carlina corymbosa
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Kırkbaşdikeni
Asteraceae / Carlina / Carlina corymbosa
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Kırkbaşdikeni (Carlina corymbosa) Papatyagiller (Asteraceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. Yetişme ortamı olarak 10‐1450 m’ler arasındaki kızılçam ormanlarını, kuru tepeleri ve tarlaları tercih eder. Bu bitkinin çiçeklenme zamanı ise temmuz‐eylül aylarıdır.

Bilimsel olarak Carlina corymbosa L. şeklinde tanımlanır.

Carlina etimolojisi

Carlina cins adı benzer bir cinse verilen Carduus adına küçültme sıfatı kullanılarak türetilmiştir. Başka bir yaklaşıma göre ise bir efsane melekler Kutsal Roma İmparatoru Charlemagne΄a ordularını vebadan korumak için bir bitkiyi (muhtemelen Carlina acaulis) kullanmayı öğretmiş ve böylece Charlemagne ordularını vebadan korumuştur; Carlina cins adı bu efsaneye ve Charlemagne΄ye atıfla verilmiştir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.

Morfoloji


Tüylü çok yıllık otlar. Gövde dik, yükselici, basit veya dallı, 22‐60 cm boyunda. Yapraklar mızraksı, dikdörtgenimsi‐mızraksı. Dıştaki fillarilerin uçları dikenli. İçteki fillariler parlak sarı renkli. Çiçekler sarı renkli. Aken meyve basık tüylü.listMaplistPiclist

Gözlemler


Carlina corymbosaBüyük Menderes Deltası / Kuşadası  / Aydın
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Carlina corymbosaAkbük  / Muğla
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Carlina corymbosaAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Carlina türleri: C.biebersteinii, C.corymbosa, C.graeca, C.gummifera, C.lanata, C.libanotica, C.oligocephala, C.tragacanthifolia, C.vulgaris
Kaynaklar
  1. R. S. Göktürk, “Phaselis Antik Kenti Florası I”. Phaselis I (2015) 81-131.
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)