floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Cardamine impatiens
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Sultankodimotu
Brassicaceae / Cardamine / Cardamine impatiens
mapmapmapmapmapmapmapmapmap
Sultankodimotu (Cardamine impatiens) Turpgiller (Brassicaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Güney Marmara, Orta ve Doğu Karadeniz, İç Batı Anadolu, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Antalya alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Cardamine impatiens L. şeklinde tanımlanır.

Cardamine etimolojisi

Cardamine cins adı Yunanca kardamon kelimesinden türetilmiştir; kardamon aslında kakuledir ve zencefil ailesindeki alakasız bir başka bitkiden elde edilir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Cardamine impatiensKavaklı / Yenice / Karabük
Aralık 2019 ©Ahmet Aytekin ve ark.
Benzer taxonlar
Cardamine impatiens eşisimleri/sinonimleri: Cardamine impatiens subsp. impatiens
Türkiye´de doğal yayılan C. impatiens taksonları: Cardamine impatiens subsp. impatiens, Cardamine impatiens subsp. pectinata
Türkiye´de doğal yayılan Cardamine türleri: C.abchasica, C.bulbifera, C.flexuosa, C.graeca, C.hirsuta, C.iberica, C.impatiens, C.lazica, C.penzesii, C.pratensis, C.purpurascens, C.quinquefolia, C.raphanifolia, C.tenella, C.tenera, C.uliginosa
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)