floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Calystegia silvatica
 
Yenice / Karabük - Mayıs 2019 © Serdar Ölez
Calystegia silvaticaCalystegia silvaticaCalystegia silvaticaCalystegia silvaticaCalystegia silvaticaCalystegia silvaticaphotos
Gözlem bildir
Bürük
Convolvulaceae / Calystegia / Calystegia silvatica
mapmapmapmapmapmap
Bürük (Calystegia silvatica) Tarlasarmaşığıgiller (Convolvulaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. Deniz seviyesinden ile 1450 m yükseklikler arasında; orman kenarları ve çalılıklarda doğal gelişim gösterir.

Bilimsel olarak Calystegia silvatica (Kit.) Griseb. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Kit. kısaltması bilim insanı Pál(Paul) Kitaibel (1757-1817) için kullanılmıştır. Griseb. kısaltması bilim insanı August Heinrich Rudolf Grisebach (1814-1879) için kullanılmıştır.

Morfoloji


4 m üzerinde boylanabilen, çok yıllık, sarılıcı ve tırmanıcı, otsu bir türdür. Yapraklar oksu veya kalpsi; hatlar yuvarlağımsıdır. Çiçeklenme dönemi Nisan-Ağustos ayları arasında; taç yapraklar 55-75 mm, beyaz renkte; brakte 18-40 mm genişlikte (düz bir yüzeye yayıldığında), küt uçlu veya çentikli uçlu; ercik 28-40 mm; ercik başı 6-8 mm`dir.

listMaplistPiclist

Gözlemler


Calystegia silvaticaCevizli / Ayancık / Sinop
Mayıs 2024 ©Serdar Ölez
Calystegia silvaticaYenice / Karabük
Mayıs 2019 ©Serdar Ölez
Calystegia silvaticaYenice / Karabük
Mayıs 2018 ©Serdar Ölez
Calystegia silvaticaUlus / Bartın
Aralık 2018 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Calystegia silvaticaKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Calystegia silvaticaKavaklı / Yenice / Karabük
Aralık 2019 ©Ahmet Aytekin ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Calystegia türleri: C.sepium, C.silvatica, C.soldanella
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)