floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Callipeltis cucullaris
 
Dereköy / Pülümür / Tunceli - Haziran 2023 © Serdar Ölez
Callipeltis cucullarisCallipeltis cucullarisCallipeltis cucullarisCallipeltis cucullarisCallipeltis cucullaris
Gözlem bildir
Nermik
Rubiaceae / Callipeltis / Callipeltis cucullaris
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Nermik (Callipeltis cucullaris) Kökboyagiller (Rubiaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Konya, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. 300-2000 m yükseltiler arasında; kuru çakıllı veya taşlık alanlarda ve bozkırlarda gözlemlenebilir.

Callipeltis cucullaris Türkçede Nermik olarak adlandırılır. Bilimsel olarak Callipeltis cucullaris (L.) Steven şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.

Steven etimolojisi

Bilimsel adlandırmada kullanılan Steven ismi türün ilk kez Christian von Steven (1781-1863) tarafından yayınlandığını belirtir; Steven Fin asıllı Rus bir botanikçi ve böcekbilimcidir. Steven kısaltması bilim insanı Christian von Steven (1781-1863) için kullanılmıştır; Steven Fin asıllı Rus bir botanikçi ve böcek bilimcidir.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Callipeltis cucullarisKangallı / Pülümür / Tunceli
Haziran 2023 ©Serdar Ölez
Callipeltis cucullarisDereköy / Pülümür / Tunceli
Haziran 2023 ©Serdar Ölez
Callipeltis cucullarisEğrisöğüt / Pınarbaşı / Kayseri
2002 ©Ayşe Mine Özkan v.d.
Callipeltis cucullarisKıbrıs / Mamak / Ankara
Aralık 2019 ©Serdar Aslan vd.
Callipeltis cucullarisAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Callipeltis cucullarisPülümür / Tunceli
Mayıs 2020 ©Metin Armağan
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Callipeltis türleri: C.cucullaris
Kaynaklar
  1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Kısım çevirisi: Ölez S., 2023)
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)