floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Brunnera macrophylla
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Göğcegözü
Boraginaceae / Brunnera / Brunnera macrophylla
mapmap
Göğcegözü (Brunnera macrophylla) Hodangiller (Boraginaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de sadece Doğu Karadeniz alt bölgesinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Brunnera macrophylla (Adams) I.M.Johnst. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Adams kısaltması bilim insanı Johannes Michael Friedrich Adams (1780-1838) için kullanılmıştır. I.M.Johnst. kısaltması bilim insanı Ivan Murray Johnston (1898-1960) için kullanılmıştır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Brunnera türleri: B.macrophylla, B.orientalis
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)