floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Bombycilaena discolor
 
Çobanyıldızı / Pülümür / Tunceli - Haziran 2023 © Serdar Ölez
Bombycilaena discolorBombycilaena discolor
Gözlem bildir
Kısaayaklı
Asteraceae / Bombycilaena / Bombycilaena discolor
mapmapmapmapmapmapmap
Kısaayaklı (Bombycilaena discolor) Papatyagiller (Asteraceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Güney Marmara, Orta Karadeniz, Asıl Ege, Yukarı Fırat, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Bombycilaena discolor (Pers.) M.Lainz şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Pers. kısaltması bilim insanı Christiaan Hendrik Persoon (1761-1836) için kullanılmıştır. M.Lainz kısaltması bilim insanı Manuel Laínz (1923-) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclistThumb

Gözlemler


Bombycilaena discolorÇobanyıldızı / Pülümür / Tunceli
Haziran 2023 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Bombycilaena türleri: B.discolor, B.erecta
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)