floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Ballota acetabulosa
 
Bodrum / Muğla - Haziran 2023 © Serdar Ölez
Ballota acetabulosaBallota acetabulosaBallota acetabulosaBallota acetabulosaBallota acetabulosaBallota acetabulosaphotos
Gözlem bildir
Hoşnemnem
Lamiaceae / Ballota / Ballota acetabulosa
mapmapmapmap
Hoşnemnem (Ballota acetabulosa) Ballıbabagiller (Lamiaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Ergene, Güney Marmara, Asıl Ege alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Ballota acetabulosa (L.) Benth. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. Benth. kısaltması bilim insanı George Bentham (1800-1884) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Ballota acetabulosaAkyarlar / Bodrum / Muğla
Haziran 2023 ©Serdar Ölez
Ballota acetabulosaBodrum / Muğla
Haziran 2023 ©Serdar Ölez
Ballota acetabulosaKüçük Menderes Deltası / Selçuk / İzmir
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Ballota türleri: B.acetabulosa, B.antalyensis, B.cristata, B.glandulosissima, B.inaequidens, B.larendana, B.latibracteolata, B.macrodonta, B.nigra, B.pseudodictamnus, B.rotundifolia, B.saxatilis
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)