floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Atriplex hastata
 
Gelincik / Sinop - Kasım 2023 © Serdar Ölez
Atriplex hastataAtriplex hastataAtriplex hastataAtriplex hastataAtriplex hastataAtriplex hastataphotos
Gözlem bildir
Karapazı
Amaranthaceae / Atriplex / Atriplex hastata
mapmapmapmap
Karapazı (Atriplex hastata) Ispanakgiller (Amaranthaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Orta Karadeniz, Asıl Ege alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Atriplex hastata L. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Atriplex hastataAbana / Kastamonu
Kasım 2023 ©Serdar Ölez
Atriplex hastataİncirpınar / Erfelek / Sinop
Ekim 2023 ©Serdar Ölez
Atriplex hastataGelincik / Sinop
Kasım 2023 ©Serdar Ölez
Atriplex hastataAhmetbeyli / Selçuk  / İzmir
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Atriplex hastataKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Atriplex türleri: A.aucheri, A.davisii, A.halimus, A.hastata, A.hortensis, A.laevis, A.lasiantha, A.lehmanniana, A.leucoclada, A.micrantha, A.nitens, A.olivieri, A.patula, A.pungens, A.rosea, A.sukhorukovii, A.tatarica, A.tornabeni
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)