floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Anthemis ammophila
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Kumpapatyası
Asteraceae / Anthemis / Anthemis ammophila
mapmap
Kumpapatyası (Anthemis ammophila) Papatyagiller (Asteraceae) ailesinden endemik bir türdür. Türkiye'de sadece Antalya alt bölgesinde yayılış göstermektedir. Antalya iline özgü olan bu papatya türü, nisan ve mayıs aylarında çiçeklenir. Yetişme ortamı olarak deniz kıyısındaki kumulları tercih eder.

Bilimsel olarak Anthemis ammophila Boiss. & Heldr. şeklinde tanımlanır.

Anthemis etimolojisi

Anthemis Yunancada `çiçek` anlamına gelen anthos (ἄνθος) kelimesinden türetilmiştir. Kısaltmalar arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Boiss. kısaltması bilim insanı Pierre Edmond Boissier (1810-1885) için kullanılmıştır; Boissier İsviçreli botanikçi, kâşif ve matematikçidir; Türkiye´den ve birçok başka ülkeden ve bölgeden bitki örnekleri toplamıştır; çok sayıda bitki cinsini ilk defa Boissier tanımlamıştır. Heldr. kısaltması bilim insanı Theodor von Heldreich (1822-1902) için kullanılmıştır; Heldreich bir Alman botanikçidir.

Morfoloji


Kalkık uçlu veya dik duruşlu tek yıllık otlar. Yapraklar dikdörtgenimsi, 2‐pinnatisekt parçalı. Dilsi çiçekler beyaz renkli, tüpsü çiçekler sarı renkli. Aken meyveler oluklu ve mor renkli.

Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Anthemis türleri: A.aciphylla, A.adonidifolia, A.ammophila, A.anthemiformis, A.arenicola, A.armeniaca, A.arvensis, A.auriculata, A.chia, A.corymbulosa, A.cotula, A.cretica, A.cuneata, A.davisii, A.fimbriata, A.fumarifolia, A.haussknechtii, A.hyalina, A.karacae, A.kotschyana, A.macrotis, A.melanacme, A.microcephala, A.pauciloba, A.pectinata, A.pseudocotula, A.pungens, A.rigida, A.rosea, A.scariosa, A.sintenisii, A.tomentosa, A.tricornis, A.wallii, A.xylopoda
Kaynaklar
  1. R. S. Göktürk, “Phaselis Antik Kenti Florası I”. Phaselis I (2015) 81-131.
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)