floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Andrachne telephioides
 
Manavgat / Antalya - Nisan 2023 © Serdar Ölez
Andrachne telephioidesAndrachne telephioidesAndrachne telephioidesAndrachne telephioidesAndrachne telephioides
Gözlem bildir
Duvarnohutu
Phyllanthaceae / Andrachne / Andrachne telephioides
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Duvarnohutu (Andrachne telephioides) Duvarnohutugiller (Phyllanthaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Konya, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Andrachne telephioides L. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Andrachne telephioidesPolatlı / Ankara
Mayıs 2023 ©Mustafa Gökmen
Andrachne telephioidesManavgat / Antalya
Nisan 2023 ©Serdar Ölez
Andrachne telephioidesKıbrıs / Mamak / Ankara
Aralık 2019 ©Serdar Aslan vd.
Andrachne telephioidesAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Andrachne telephioidesUlus / Bartın
Aralık 2018 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Andrachne telephioidesKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Andrachne türleri: A.aspera, A.telephioides
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)