floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Anagyris foetida
 
Döşemealtı / Antalya - Nisan 2023 © Serdar Ölez
Anagyris foetidaAnagyris foetidaAnagyris foetidaAnagyris foetidaAnagyris foetidaAnagyris foetidaphotos
Gözlem bildir
Zivircik
Fabaceae / Anagyris / Anagyris foetida
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Zivircik (Anagyris foetida) Baklagiller (Fabaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Güney Marmara, Asıl Ege, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Yukarı Fırat, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Anagyris foetida L. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Anagyris foetidaKösedere / Karaburun / İzmir
Nisan 2024 ©Serdar Ölez
Anagyris foetidaKuşadası / Aydın
Nisan 2024 ©Mustafa Gökmen
Anagyris foetidaDöşemealtı / Antalya
Nisan 2023 ©Serdar Ölez
Anagyris foetidaOrtakent / Bodrum  / Muğla
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.

IUCN Kırmızı Liste Kategorisi


IUCNIUCNrIUCNcat
DÜŞÜK RİSKLİ / LEAST CONCERN
Bu tür geniş yayılışlıdır ve nüfusu yüksektir. Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.
Nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin kırmızı listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından hazırlanmaktadır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Anagyris türleri: A.foetida
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)