floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Anabasis aphylla
 
Nallıhan / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez
Anabasis aphyllaAnabasis aphyllaAnabasis aphyllaAnabasis aphyllaAnabasis aphyllaAnabasis aphyllaphotos
Gözlem bildir
Öldürgen
Amaranthaceae / Anabasis / Anabasis aphylla
mapmapmap
Öldürgen (Anabasis aphylla) Ispanakgiller (Amaranthaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Yukarı Sakarya, Erzurum-Kars alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Türkçe literatürde genellikle öldürgen olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde öncü çalı veya tuzcul öncüsü olarak bilinir. Bilimsel olarak Anabasis aphylla L. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Anabasis aphyllaÇayırhan / Nallıhan / Ankara
Haziran 2024 ©Serdar Ölez
Anabasis aphyllaNallıhan / Ankara
Mayıs 2016 ©Serdar Ölez
Anabasis aphyllaNallıhan / Ankara
Haziran 2018 ©Serdar Ölez
Anabasis aphyllaAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Anabasis türleri: A.aphylla
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)