floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Amorpha fruticosa
 
Nallıhan / Ankara - Mayıs 2023 © Serdar Ölez
Amorpha fruticosaAmorpha fruticosaAmorpha fruticosaAmorpha fruticosaAmorpha fruticosaAmorpha fruticosaphotos
Gözlem bildir
Çivitağacı
Fabaceae / Amorpha / Amorpha fruticosa
mapmapmapmap
Çivitağacı (Amorpha fruticosa) Baklagiller (Fabaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Yukarı Sakarya, Antalya alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Amorpha fruticosa L. şeklinde tanımlanır.

fruticosa etimolojisi

Fruticosa epiteti Latincede `çalı, funda´ anlamına gelen frutex kelimesi ve `.. gibimsi´ anlamına gelen -ōsos sonekin birleşiminden türetilmiştir; bitkinin habitusuna işaret eder. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Amorpha fruticosaNallıhan / Ankara
Mayıs 2023 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Amorpha türleri: A.fruticosa
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)