floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Ammi visnaga
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Hıltan
Apiaceae / Ammi / Ammi visnaga
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Hıltan (Ammi visnaga) Maydanozgiller (Apiaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. Deniz seviyesinden 700 m’ye kadar olan yüksekliklerdeki tarlaları, yol kenarlarını ve düzlükleri tercih eden bu tür mayıs‐ağustos aylarında çiçeklenir.

Bilimsel olarak Ammi visnaga (L.) Lam. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. Lam. kısaltması bilim insanı Jean-Baptiste Pierre Antoine de Monet de Lamarck (1744-1829) için kullanılmıştır.

Morfoloji


Dik ve sağlam yapılı, 15‐100 cm boyunda, iki veya çok yıllık otsu bitkiler. Yapraklar 2‐pinnat parçalı, üçgenimsi‐yumurtamsı; loplar şeritsi veya şeritsi‐ipliksi. Şemsiyemsi çiçek durumu uzun saplı, saplar 30‐150 adet. Petaller beyaz renkli. Merikarp meyveler dikdörtgenimsi.

Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Ammi türleri: A.majus, A.visnaga
Kaynaklar
  1. R. S. Göktürk, “Phaselis Antik Kenti Florası I”. Phaselis I (2015) 81-131.
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)