floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Amelanchier ovalis subsp. integrifolia
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Tüylükaragöz
Rosaceae / Amelanchier / Amelanchier ovalis subsp. integrifolia
mapmapmapmapmapmapmap
Tüylükaragöz (Amelanchier ovalis subsp. integrifolia) Gülgiller (Rosaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Orta ve Doğu Karadeniz, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Fırat, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Amelanchier ovalis subsp. integrifolia (Boiss. & Hohen.) Bornm. şeklinde tanımlanır.

Amelanchier etimolojisi

Amelanchier {Fransızca}: üvez ağacı.

ovalis etimolojisi

Ovalis Fransızcada `yumurta şekilli` anlamına gelen oval kelimesinden türetilmiştir; genellikle tür yapraklarının şeklini işaret eder. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Kısaltmalar arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir.

subsp. etimolojisi

Subsp. İngilizcede `alttür` anlamına gelen subspecies kelimesinin kısaltmasıdır. Boiss. kısaltması bilim insanı Pierre Edmond Boissier (1810-1885) için kullanılmıştır; Boissier İsviçreli botanikçi, kâşif ve matematikçidir; Türkiye´den ve birçok başka ülkeden ve bölgeden bitki örnekleri toplamıştır; çok sayıda bitki cinsini ilk defa Boissier tanımlamıştır. Hohen. kısaltması bilim insanı Rudolph Friedrich Hohenacker (1798-1874) için kullanılmıştır; Hohenacker Alman botanikçi ve misyonerdir. Bornm. kısaltması bilim insanı Joseph Friedrich Nicolaus Bornmüller (1862-1948) için kullanılmıştır; Bornmüller Alman botanikçidir; Balkanlar, Orta Doğu, Anadolu ve Kuzey Afrika floralarını çalışmıştır; 1928´de Beiträge zur Flora Mazedoniens adlı eserini yayımlamıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Amelanchier ovalis subsp. integrifoliaAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Amelanchier ovalis subsp. integrifoliaUlus / Bartın
Aralık 2018 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan A. ovalis taksonları: Amelanchier ovalis subsp. integrifolia, Amelanchier ovalis subsp. ovalis
Türkiye´de doğal yayılan Amelanchier türleri: A.ovalis, A.parviflora
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)