floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Meniocus linifolius
 
Nallıhan / Ankara - Nisan 2023 © Mustafa Gökmen
Meniocus linifoliusMeniocus linifoliusMeniocus linifoliusMeniocus linifoliusMeniocus linifoliusMeniocus linifoliusphotos
Gözlem bildir
Çıplakkuduzotu
Brassicaceae / Meniocus / Meniocus linifolius
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Çıplakkuduzotu (Meniocus linifolius) Turpgiller (Brassicaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Konya, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Antalya, Adana, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Meniocus linifolius DC. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. DC. kısaltması bilim insanı Augustin Pyramus de Candolle (1778-1841) için kullanılmıştır; Candolle İsviçreli bir botanikçidir


listMaplistPiclist

Gözlemler


Meniocus linifoliusPolatlı / Ankara
Nisan 2024 ©Serdar Ölez
Meniocus linifoliusBeypazarı / Ankara
Mart 2024 ©Mustafa Gökmen
Meniocus linifoliusÇayırhan / Nallıhan / Ankara
Mart 2024 ©Mustafa Gökmen
Meniocus linifoliusYunak / Konya
Nisan 2023 ©Serdar Ölez
Meniocus linifoliusNallıhan / Ankara
Nisan 2023 ©Mustafa Gökmen
Meniocus linifoliusAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Benzer taxonlar
Meniocus linifolius eşisimleri/sinonimleri: Alyssum linifolium, Alyssum linifolium var. linifolium, Alyssum linifolium var. teheranicum
Türkiye´de doğal yayılan Meniocus türleri: M.linifolius
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)