floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Alopecurus pratensis
 
Göcek / Fethiye / Muğla - Mart 2015 © Serdar Ölez
Alopecurus pratensis
Gözlem bildir
Çayır Tilki Kuyruğu
Poaceae / Alopecurus / Alopecurus pratensis
mapmap
Çayırtilkikuyruğu (Alopecurus pratensis) Buğdaygiller (Poaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de sadece Ergene alt bölgesinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Alopecurus pratensis L. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Alopecurus pratensisGöcek / Fethiye / Muğla
Mart 2015 ©Serdar Ölez
Alopecurus pratensisAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Alopecurus türleri: A.adanensis, A.aequalis, A.anatolicus, A.arundinaceus, A.aucheri, A.bulbosus, A.creticus, A.davisii, A.geniculatus, A.gerardii, A.glacialis, A.laguroides, A.lanatus, A.myosuroides, A.pratensis, A.rendlei, A.setarioides, A.textilis, A.utriculatus, A.vaginatus
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)