floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Alliaria petiolata
 
Ardıçlı / Pülümür / Tunceli - Haziran 2022 © Serdar Ölez
Alliaria petiolataAlliaria petiolataAlliaria petiolataAlliaria petiolataAlliaria petiolataAlliaria petiolataphotos
Gözlem bildir
Sarmısakhardalı
Brassicaceae / Alliaria / Alliaria petiolata
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Sarmısakhardalı (Alliaria petiolata) Turpgiller (Brassicaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Konya, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Alliaria petiolata (M.Bieb.) Cavara & Grande şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Kısaltmalar arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir. M.Bieb. kısaltması bilim insanı Friedrich August Marschall von Bieberstein (1768-1826) için kullanılmıştır. Cavara kısaltması bilim insanı Fridiano Cavara (1857-1929) için kullanılmıştır. Grande kısaltması bilim insanı Loreto Grande (1878-1965) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Alliaria petiolataHacımemi / Ayaş / Ankara
Nisan 2024 ©Serdar Ölez
Alliaria petiolataArdıçlı / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Serdar Ölez
Alliaria petiolataKıbrıs / Mamak / Ankara
Aralık 2019 ©Serdar Aslan vd.
Alliaria petiolataAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Alliaria petiolataArıt / Bartın
Aralık 2018 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Alliaria petiolataKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Alliaria petiolataKavaklı / Yenice / Karabük
Aralık 2019 ©Ahmet Aytekin ve ark.
Alliaria petiolataPülümür / Tunceli
Mayıs 2020 ©Metin Armağan
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Alliaria türleri: A.petiolata
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)