floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Ajuga salicifolia
 
Bozağakaraderbent / Pülümür / Tunceli - Haziran 2022 © Serdar Ölez
Ajuga salicifoliaAjuga salicifoliaAjuga salicifoliaAjuga salicifoliaAjuga salicifoliaAjuga salicifoliaphotos
Gözlem bildir
Sivrimayasıl
Lamiaceae / Ajuga / Ajuga salicifolia
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Sivrimayasıl (Ajuga salicifolia) Ballıbabagiller (Lamiaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Ergene, Doğu Karadeniz, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Konya, Erzurum-Kars, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Ajuga salicifolia (L.) Schreb. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. Schreb. kısaltması bilim insanı Johann Christian Daniel von Schreber (1739-1810) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Ajuga salicifoliaDereboyu / Pülümür / Tunceli
Haziran 2023 ©Serdar Ölez
Ajuga salicifoliaTurnadere / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Serdar Ölez
Ajuga salicifoliaBozağakaraderbent / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Serdar Ölez
Ajuga salicifoliaGürün / Sivas
Ekim 2018 ©Selvinaz Gülçin Bozkurt vd.
Ajuga salicifoliaAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Ajuga türleri: A.bombycina, A.chamaepitys, A.davisiana, A.genevensis, A.iva, A.laxmannii, A.orientalis, A.postii, A.reptans, A.salicifolia, A.vestita, A.xylorrhiza
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)