floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Aegilops neglecta
 
Mezraa / Pülümür / Tunceli - Haziran 2022 © Mustafa Gökmen
Aegilops neglectaAegilops neglectaAegilops neglectaAegilops neglecta
Gözlem bildir
Tüylübuğday
Poaceae / Aegilops / Aegilops neglecta
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Tüylübuğday (Aegilops neglecta) Buğdaygiller (Poaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Orta Karadeniz, Yukarı Fırat, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Aegilops neglecta Req. ex Bertol. şeklinde tanımlanır. ex kısaltması, bu kısaltmayı takip eden ismin bu türü kabul görür şekilde yayınladığı ancak bunu `ex´ kısaltmasından önce gelen yayıncının kabul görmeyen açıklamalarına dayandırdığını belirtir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Req. kısaltması bilim insanı Esprit Requien (1788-1851) için kullanılmıştır. Bertol. kısaltması bilim insanı Antonio Bertoloni (1775-1868) için kullanılmıştır; Bertoloni (1775-1868) İtalyan bir bitki bilimcidir.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Aegilops neglectaDoğanpınar / Pülümür / Tunceli
Haziran 2023 ©Golshan Zare
Aegilops neglectaMezraa / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Mustafa Gökmen
Aegilops neglectaAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Aegilops neglectaPülümür / Tunceli
Mayıs 2020 ©Metin Armağan

IUCN Kırmızı Liste Kategorisi


IUCNIUCNrIUCNcat
DÜŞÜK RİSKLİ / LEAST CONCERN
Bu tür geniş yayılışlıdır ve nüfusu yüksektir. Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.
Nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin kırmızı listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından hazırlanmaktadır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Aegilops türleri: A.biuncialis, A.caudata, A.columnaris, A.comosa, A.crassa, A.cylindrica, A.geniculata, A.juvenalis, A.kotschyi, A.neglecta, A.peregrina, A.speltoides, A.tauschii, A.triuncialis, A.umbellulata, A.uniaristata, A.vavilovii
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)