floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Spiraea japonica
 
Mavişehir / Karşıyaka / İzmir - Haziran 2021 © Serdar Ölez
Spiraea japonicaSpiraea japonicaSpiraea japonicaSpiraea japonicaSpiraea japonica
Gözlem bildir
Japon şipiri
Rosaceae / Spiraea / Spiraea japonica
map
Japon şipiri (Spiraea japonica) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan egzotik bir türdür; doğal yayılış bölgesi dışına çıkarılarak Türkiye'ye getirilerek ekilmiş veya dikilmiştir; Türkiye'de doğal ortamda çoğalmaz, ancak insan eliyle yetiştirilebilir.

Türkçe literatürde genellikle Japon şipiri olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde japon keçisakalı olarak bilinir. Bilimsel olarak Spiraea japonica L.f. şeklinde tanımlanır.

Spiraea etimolojisi

Spiraea Yunancada `halka şeklinde, kıvrımlı` anlamına gelen speira kelimesinden türetilmiştir.

japonica etimolojisi

Japonica {Latince}: Japonya´ya özgü, Japonya´dan. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L.f. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1741-1783) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclistThumb

Gözlemler


Spiraea japonicaMavişehir / Karşıyaka / İzmir
Haziran 2021 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Spiraea türleri: S.crenata, S.hypericifolia, S.vanhouttei
Gözlem bildirilen diğer Spiraea türleri:
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)