floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Oenothera lindheimeri
 
Yağcılar / Urla / izmir - Haziran 2021 © Serdar Ölez
Oenothera lindheimeriOenothera lindheimeriOenothera lindheimeri
Gözlem bildir
Gaura çiçeği
Onagraceae / Oenothera / Oenothera lindheimeri
map
Gaura çiçeği (Oenothera lindheimeri) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan egzotik bir türdür; doğal yayılış bölgesi dışına çıkarılarak Türkiye'ye getirilerek ekilmiş veya dikilmiştir; Türkiye'de doğal ortamda çoğalmaz, ancak insan eliyle yetiştirilebilir.

Bilimsel olarak Oenothera lindheimeri (Engelm. & A.Gray) W.L.Wagner & Hoch şeklinde tanımlanır.

Oenothera etimolojisi

Oenothera {Yunanca}: şarap kokulu

lindheimeri etimolojisi

Lindheimeri tür adı Johansn Ferdinand Jacob Lindheimer (1801-1879)`e ithafen adlandırılmıştır. Lindheimer Texas / ABD`nin ilk yerleşik bitki toplayıcısı olmuştur; yaptığı çalışmalar nedeniyle aynı zamanda Texas botaniğinin babası olarak adlandırılmaktadır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Kısaltmalar arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir. Engelm. kısaltması bilim insanı Georg (George) Engelmann (1809-1884) için kullanılmıştır. A.Gray kısaltması bilim insanı Asa Gray (1810-1888) için kullanılmıştır. W.L.Wagner kısaltması bilim insanı Warren Lambert Wagner (1950-) için kullanılmıştır. Hoch kısaltması bilim insanı Peter C. Hoch (1992) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Oenothera lindheimeriBodrum / Muğla
Haziran 2023 ©Serdar Ölez
Oenothera lindheimeriYağcılar / Urla / izmir
Haziran 2021 ©Serdar Ölez
Oenothera lindheimeriBarbaros / İstanbul
Haziran 2015 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Oenothera türleri: O.biennis, O.glazioviana
Gözlem bildirilen diğer Oenothera türleri:
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)