floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Melica persica subsp. inaequiglumis
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Kireçinciotu
Poaceae / Melica / Melica persica subsp. inaequiglumis
mapmapmapmapmapmapmapmapmap
Kireçinciotu (Melica persica subsp. inaequiglumis) Buğdaygiller (Poaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Melica persica subsp. inaequiglumis (Boiss.) Bor şeklinde tanımlanır.

persica etimolojisi

Persica {Latince}: Pers (İran) topraklarından gelen, İran`a ait veya İran΄a dair anlamında kullanılmıştır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir.

subsp. etimolojisi

Subsp. İngilizcede `alttür` anlamına gelen subspecies kelimesinin kısaltmasıdır. Boiss. kısaltması bilim insanı Pierre Edmond Boissier (1810-1885) için kullanılmıştır; Boissier İsviçreli botanikçi, kâşif ve matematikçidir; Türkiye´den ve birçok başka ülkeden ve bölgeden bitki örnekleri toplamıştır; çok sayıda bitki cinsini ilk defa Boissier tanımlamıştır. Bor kısaltması bilim insanı Norman Loftus Bor (1893-1972) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Melica persica subsp. inaequiglumis Ankara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan M. persica taksonları: Melica persica subsp. canescens, Melica persica subsp. inaequiglumis, Melica persica subsp. jacquemontii, Melica persica subsp. persica
Türkiye´de doğal yayılan Melica türleri: M.altissima, M.ciliata, M.eligulata, M.minuta, M.penicillaris, M.persica, M.picta, M.uniflora
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)