floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Lantana camara
 
Karaburun / İzmir - Temmuz 2014 © Serdar Ölez
Lantana camaraLantana camaraLantana camaraLantana camaraLantana camaraLantana camaraphotos
Gözlem bildir
Ağaç Minesi
Verbenaceae / Lantana / Lantana camara
map
Ağaç Minesi (Lantana camara) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan egzotik bir türdür; doğal yayılış bölgesi dışına çıkarılarak Türkiye'ye getirilerek ekilmiş veya dikilmiştir; Türkiye'de doğal ortamda çoğalmaz, ancak insan eliyle yetiştirilebilir. Yol kenarları, toprak yığınları ve orman kenarlarında gelişim gösterirler; Türkiye`de doğal yayılışı yoktur.

Türkçe literatürde genellikle Ağaç Minesi olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde çalı minesi veya çifte dostlar olarak bilinir. Bilimsel olarak Lantana camara L. şeklinde tanımlanır.

camara etimolojisi

Camara {Yunanca}: bölmeli, odalı. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. camara kısaltması bilim insanı Fernando Cámara (1906-1985) için kullanılmıştır. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.

Morfoloji


15 m kadar boylanabilen, kışın yaprak döken, çalı formlu odunsu bir türdür. Genç gövdeler genellikle yeşil ve dört köşeli, sıklıkla kısa sivri dikenli ve tüylü; gelişkin gövdeler dairesel kesitli, gri veya kahverengidir. Yapraklar basit, karşılıklı dizili, 2-12 x 1.5-7 cm, yumurtamsı; sap 5-30 mm uzunlukta; kenarlar tırtırlı veya testere dişli; üst yüzey az pürüzlü, alt yumuşak tüylüdür. Çiçeklenme yıl boyunca, Eylül-Ekim ayı boyunca en yoğun; çiçek kurulu yuvarlak şemsiye; çiçek kümesi sapı 3x7, havlı ve salgılı tüylü; çiçekler borumsu, 9-14 x 4-10 mm; çok renkli (beyaz, krem, sarı, portakal rengi, kırmızı, pembe, eflatun), sıklıkla halka dizili 3 renklidir. Meyve etli, 3-6 mm çapta küremsi, olgunlukta parlak siyah, eflatunumsu-siyah veya mavimsi-siyah; tohumlar 1-2 adet, 1.5 mm uzunluktadır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Lantana camaraMavişehir / Karşıyaka / İzmir
Ocak 2021 ©Serdar Ölez
Lantana camaraKaraburun / İzmir
Temmuz 2014 ©Serdar Ölez
Lantana camaraAydıncık / Mersin
Eylül 2018 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Gözlem bildirilen diğer Lantana türleri:
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)